Żuraw samojezdny – dźwig i transportowiec w jednym 

Kategoria: Blog

Żuraw samojezdny

Żuraw samojezdny inaczej nazywany jest żurawiem samochodowym. Jak sama nazwa wskazuje jest to urządzenie dźwigowe na podwoziu samochodu ciężarowego lub specjalnie dla niego skonstruowanym podwoziu samojezdnym, które czerpie napęd z jednego lub nawet dwóch silników. Jeśli są to dwa silniki, to jeden z nich służy wyłącznie do napędu jazdy. Używa się go do przeładunku i montażu. Może pracować w dwóch trybach: transportowym i dźwigowym.

Budowa żurawia samojezdnego

Żuraw samochodowy składa się z wciągarek i wychylnego wysięgnika osadzonego na pomoście obrotowym (tak zwanej kolumnie). Taka budowa zapewnia podnoszenie i opuszczanie ciężaru, a także jego przemieszczanie poprzez obrót pomostu i zmianę wysięgu. Jeśli maszyna pracuje w trybie dźwigowym, jej podwozie jest zazwyczaj podnoszone na wysuwnych podporach (nazywanych łapami) będących integralną częścią urządzenia, w celu zapewnienia stabilności przy pracy. Należy zawsze pamiętać, że w miarę zwiększania wysięgu żurawia, zmniejsza się jego udźwig. Żuraw samojezdny może poruszać się z podwieszonym ciężarem.

W zależności od rodzaju podwozia, w jakie jest wyposażony, wyróżniamy kilka rodzajów tych żurawi:
• żurawie samochodowe
• żurawie gąsienicowe
• żurawie jezdniowo-terenowe
• żurawie terenowe kołowe

W zależności od rodzaju napędu wyróżniamy:
• żurawie o napędzie spalinowo – mechanicznym
• żurawie o napędzie spalinowo – elektrycznym
• żurawie o napędzie spalinowo – hydraulicznym

Zastosowania żurawi samojezdnych

Najczęściej stosuje się je w budownictwie przy montażu obiektów przemysłowych. Wykorzystuje się je też do prac transportowych i przeładunkowych w zakładach pracy, portach, w bazach transportowych itp. Mają możliwość przemieszczania się po drogach publicznych i po placu budowy. Znajdują zastosowanie wszędzie, gdzie istnieje potrzeba mobilnego przemieszczania się dźwigu po budowie i obsługi pracowników w różnych jej miejscach.

Pin It